Sunday, 27 January 2013

Schönbrunn


Schönbrunn
Schönbrunn

Pierwszego dnia 2013 roku, wybraliśmy się na wycieczkę do Pałacu Schönbrunn, który najbardziej znany jest chyba z tego, że w drugiej połowie XIX w zamieszkiwała go cesarzowa Sissi, wraz ze swoim mężem Franciszkiem Józefem I.
Pałac znajduje się na zachód od Wiednia i mieści się w malowniczym parku o tej samej nazwie. W okresie zimowym, otwarty jest do 17 - dlatego też postanowiliśmy wybrać się tam na tyle wcześnie, aby udało nam się zwiedzić wnętrze budynku. Jak okazało się po dotarciu na miejsce, zbytnio przeliczyliśmy się z oczekiwaniami co do ilości ludzi która tak jak my, postanowi pozwiedzać pałac. Widząc wijącą się jak wąż, długą na kilkadziesiąt metrów kolejkę doszliśmy do wniosku że całkowicie mija się z cele czekanie na dostanie się do środka i postanowiliśmy ograniczyć się do zwiedzenia marketu poświątecznego i parku. Natomiast pałac sam w sobie, zobaczymy wraz z kolejną wizytą w naszym (ukochanym już) Wiedniu.

• • •

On the first day of 2013 we made our way to the Schönbrunn Castle. It's mainly known for being a house for the famous empress Sissi, who lived there with her husband Franz Joseph I in the second part of the XIX century.
The palace is located east from Vienna, in a picturesque park with the same name. During winter time the palace closes at 5 pm - that's why we planned the day so that we could get there early enough and see the inside of the palace. Unfortunately we got there only to see an extremely long queue winding its way through the ticket hall. In the end we decided that there is no point for us to wait with the rest of the people, hoping to get the ticket but it'll be better to explore a bit of the park and take a stroll between the stalls of what was left from the Christmas market. After all, we will definitely get the chance to see the palace when we come back (to our already beloved) Vienna next time.


Schönbrunn
Schönbrunn
SchönbrunnSchönbrunn
Po lewej, pyszna i idealnie ogrzewająca gorąca czekolada razem z kubkiem, który zatrzymałam później na pamiątkę. Dziękuję Ci Eli! ♥
On the left, delicious and warming hot chocolate with a souvenir mug that I got to keep. Thank you Eli! ♥


Schönbrunn


4 comments:

 1. These pictures are stunning, especially the last one. Austria has been on the list of places I so badly want to go! x

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you! x
   Austria is definitely worth a visit! Especially Vienna, it truly is an amazing city!

   Delete

Dziękuję za wszystkie komentarze i wsparcie! ♥
Thank you for all the comments and support!