Monday, 2 April 2012

Last Tuesday

Last Tuesday

Wczoraj dotarłam do domu i przywitał mnie śnieg i 1°C. Dość dramatyczna różnica pomiędzy zeszłotygodniową pogodą jaka panowała w Londynie.
Zdjęcia, które dodaję dzisiaj zrobione zostały w ostatni wtorek, kiedy wraz z Danielle pojechałyśmy uczyć się do Regent's Parku. 23°C i ciepłe słońce były niesamowite. No i kto mówi, że Angielska pogoda jest okropna?

Yesterday I made it home and was welcomed by snow and 1°C. That's quite a shock after sunny and warm weather in London last week.
Today's pictures were taken last Tuesday, when Danielle and I went to Regent's Park to study. How incredible was 23°C and warm sun... And who says that English weather is awful?


Last Tuesday
Last Tuesday
Last Tuesday
Last Tuesday
Jak mogłyśmy zacząć się uczyć bez zjedzenia dobrego lunchu? Kanapki z Pret-a-Manger to chyba jedyne z angielskim chlebem, które jestem w stanie jeść.
How could we start studying without having some lunch? Sandwiches from Pret-a-Manger are probably the only ones with English bread that I'm able to eat.

3 comments:

  1. English weather is not awful: German weather is awful. Everytime I've been to England, I always had excellent weather, both in winter (warmer than Madrid) and summer (not as hot as in Madrid). Maybe I have been lucky, but I do enjoy English weather (sometimes :P ).

    Sara from A Modern-Day Lady

    ReplyDelete

Dziękuję za wszystkie komentarze i wsparcie! ♥
Thank you for all the comments and support!