Wednesday, 24 July 2013

Asparagus

Asparagus
Asparagus

Powoli przekopuję się przez nagromadzone w ostatnich miesiącach zdjęcia jedzenia. I postanowienie mam jedno - do września muszę uporać się ze wszystkimi. A czemu do września? A temu, że jeśli dobrze pójdzie (z natury jestem realistką i choć bilety już są, to ja dalej po trosze nie dowierzam i wolę dmuchać na zimne) to już w pierwszych dniach tego właśnie miesiąca, moja noga po raz pierwszy (i może nie ostatni?) postanie na półkuli południowej... A stamtąd przywiozę już na pewno całą masę zdjęć, bo mój miesięczny pobyt w Australii zapowiada się ekscytująco!
Dzisiaj, zdjęcia z mojego dziewiczego starcia ze szparagami. Na całe szczęście zakończonego nie lada sukcesem! Zainspirowana przepisem z Kwestii Smaku, postanowiłam wypróbować taką oto mieszankę. A od tego czasu, po szparagi sięgnęłam jeszcze pare razy, ale już w innych połączeniach. Zdjęcia niedługo!

• • •

I'm slowly starting to sort through my folders with food pictures that I took over the past couple of months. And I have one resolution - finish sorting through them all until September. Why September? Simply because that's when, assuming that everything goes well (from nature I'm realistic and even though the tickets are booked, there's still some disbelief and the urge to remain realistic and keep cool within me), for the first time in my life
(and hopefully not the last!) I will put my feet in the southern hemisphere... And from there, I will bring back a whole bunch of new photos - that I know for sure - because my month-long stay in Australia foreshadows to be a very eventful one!
Today, I'm adding some pictures from my first, one-on-one with asparagus. Luckily, a very successful one-on-one! Inspired by this recipe [Polish only], I decided to give such a mix a go. And since then, I had some more one-on-one's with asparagus. The pictures will be coming up!

Asparagus
Asparagus
Asparagus
Asparagus

1 comment:

  1. Australia?! mega <3
    zeby nie bylo, szparazek tez powabny ;))

    ReplyDelete

Dziękuję za wszystkie komentarze i wsparcie! ♥
Thank you for all the comments and support!