Tuesday, 2 April 2013

Snow Is Falling


Snow is Falling
Snow is Falling

Gdybym dodawała tego posta wczoraj, na pewno zapewniałabym Was, że nie jest on Prima Aprilisowym żartem. Samej nie chciało mi się wierzyć w to, co działo się w niedzielę za oknem. W ciągu jednego dnia spadło u nas 30 cm śniegu i nagle wszyscy zaczęliśmy się zastanawiać czy przypadkiem nie zapomnieliśmy przystroić choinki na te święta. Niektórzy po cichu obwiniają mnie za zimę tej wiosny - jeszcze na długo przed przyjazdem do Polski powtarzałam, że chciałabym załapać się na choć trochę śniegu, dlatego że typowa zima ominęła mnie kiedy byłam w Polsce i Austrii w grudniu, a słońce południowej Hiszpanii nie dawało odczuć że panował jeszcze styczeń i luty.
Tak piękny widok za oknem jest więc ciekawą odmianą. Mam tylko nadzieję, że przyszła zima będzie równie śnieżna jak ostatnie dwa dni - także ze względu na moich gości którzy przyjadą w grudniu do Polski! ♥

• • •

If I had added this post yesterday I would have assured you that it's not an April Fools' Day joke. Even I found it hard to believe what was happening here on Sunday. During one day, we got over 30 cm of snow and suddenly, we all started wondering if somebody didn't forget to decorate the Christmas tree. Some of my family members are silently blaming me for the winter of this spring because even long before coming to Poland, I kept talking that I wish there was some snow for me when I come to visit. It was mainly because I missed out on a proper winter when I visited Poland and Austria in December and the Spanish sun made it almost impossible to feel that there were such months as January and February.
It's so nice to have such a beautiful view outside of the window, I just wish that the upcoming winter would be the same - especially for my guests who will be in Poland in December!
 ♥

Snow is Falling
Snow is Falling
Snow is Falling

Podoba Ci się ten post? Podziel się ze znajomymi, podaj dalej, polub i śledź An Interesting Distraction na Facebook'u

Like the post? Share the love, spread the word and follow An Interesting Distraction on Facebook

No comments:

Post a Comment

Dziękuję za wszystkie komentarze i wsparcie! ♥
Thank you for all the comments and support!