Thursday, 28 July 2011

Borrowed from a Boy

Moda na pożyczanie męskich strojów panuje już od kilku sezonów. Na początku wydawała mi się interesująca ale mimo to, nie potrafiłam się do niej przekonać. Jednak po jakimś czasie zauważyłam, że tak jak ze wszystkim, można nauczyć się jak dobrze wykorzystać panujący trend. Dość często pojawia się przecież okazja ubrania czegoś bardziej swobodnego. I tak, wszystkie wiemy jak wspaniałe i wygodne są jeansy. Ale mimo wszystko, jak długo można kombinować nad tysięcznym sposobem ich noszenia, żeby nie było widać że mamy na sobie tą samą parę już trzeci raz w tym tygodniu. Więc czemu by nie skorzystać z mody na ubrania "od chłopaka" i użyć chinosów jako substytut jeansów (i nie tylko)? W większości przypadków są wykonane w 100% z bawełny, więc bardzo dobrze nadają się na letnie dni i wieczory.
Już mogę sobie wyobrazić, jak nie potrafię się od nich odzwyczaić. Mam nadzieję, że dylemat "jak połączyć je z czymś, już trzeci raz w tym tygodniu" mnie tym razem nie dopadnie.

                                                                                      Picture Courtesy of: Levi's Original                                             Chinos River Island

The trend of borrowing clothes from boys became quite fashionable in the recent seasons. Personally I found it very interesting however still not really appealing at first. But after a while I realized that, as with almost everything, there is a great way to learn how to make a great use of this look. Every now and then the opportunity of wearing something more casual emerges. And yes, we all know how amazing and comfortable jeans can be. But honestly how much longer can we come up with thousand ways of wearing them, in order to look differently having the same pair on, third day this week? So why not take advantage of the "boyfriend" style and use chinos as a substitute for jeans (and not only)? In most cases they are 100% made of cotton, so they are also perfect for summer days or evenings.
I can already see myself running around in them. Hopefully not for the third time a week.P.S.
Chciałabym podziękować InesT z Lady Fashion, OUI? za wybranie mojego komentarza jako jedną z odpowiedzi na jej pytanie dnia:) Znajdzcie chwilę i zajrzyjcie na jej bloga!:)

I would love to thank InesT from Lady Fashion, OUI? for choosing my comment as one of the answers to her Question of the Day:) Make sure to stop by and check out her lovely blog!:)

7 comments:

 1. Really like your blog and I totally agree with you about being skeptical at first about wearing masculine elements.

  I am following you, please follow me back.
  Thanks!

  http://onestilettoatatime.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. I love this pant ! :)

  xoxo,
  www.tobefashion.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. Love the boyfriend chinos! But I'm easily enamored of masculine pieces. Those river island ones are great! Thanks too for stopping by and commenting on my blog!

  http://nomadic-d.blogspot.com/

  ReplyDelete
 4. This is one of my favorite fall trends. LOVE it! Your blog is awesome, I'm definitely following.
  Have a great day!
  -Ellie

  ReplyDelete
 5. This is a super cute fit. I love that rich wine color too. Could go great with so many other colors.

  xoxo
  http://www.thewrittenrunway.com

  ReplyDelete
 6. Z racji ze w spodniach mojego ukochanego bym sie utopila, postanowilam w podobne zainwesowac! sa bardzo modne, ale wbrew pozorom nie sa przychylne dla kobiecej sylwetki, trzeba poswiecic wieki zeby znalezc odpowiedni kroj!

  Pozdrawiam

  ReplyDelete

Dziękuję za wszystkie komentarze i wsparcie! ♥
Thank you for all the comments and support!